Zaśmiecanie środowiska tonami odpadów jest istotnym problemem ekologicznym. Jest coraz mniej miejsc, w których możemy gromadzić śmieci, skutkiem tego ważne jest jeszcze raz wykorzystania wszystkich surowców, które nadają się do recyklingu, a również duży znaczenie ma obniżka ilości śmieci trafiających na śmietniska. Jak jednak to zrobić? Po pierwsze widząc na ulicy osobę rozdającą ulotki omijajmy ją obszernym łukiem lub po prostu dziękujmy za ulotkę reklamową.
Dzięki temu nie trafi ona po kliku sekundach do kosza, a ulotkarz i tak ma płacone za godzinę pracy, a nie zależnie od wielkości rozdanych materiałów reklamowych. Wpływ na produkcję śmieci mogą też mieć nasze selekcje na zakupach. Interesującą opcją jest także na przykład zamiana toreb plastikowych na te ekologiczne – torby ekologiczne. Nie zapominajmy, że należałoby kupować towary w pokaźniejszych opakowaniach niż w kilku mniejszych (lepiej kupić wodę 1,5 litra niż trzy małe wody 0,5 litra w trzech flaszkach czy też jeden kolosalny proszek do prania zamiast kilku mniejszych w oddzielnych kartonikach).
Zwracajmy uwagę na opakowania – nie kupujmy towarów niepotrzebnie zapakowanych czy też z nie nadających się do recyklingu tworzyw. Ważna jest też trwałość towaru, bowiem lepiej jest zainwestować w droższy towar, który posłuży nam kilka lat niż w taki, który za rok trafi na śmietnik. Coraz więcej osób intryguje się ekologią. Objawia się to między innymi wypełnionymi pojemnikami na nieczystości nadające się do ponownego wykorzystania.
Do pojemników rzucamy jedynie szkło opakowaniowe w formie szklanych butelek, słojów oraz opakowań po kosmetykach. Żadne różne nie wchodzi w grę, gdyż nie może być poddawane recyklingowi (np. lustra, szyby czy inne typy szkła płaskiego, szklanki, kieliszki, naczynia żaroodporne, porcelana, okulary, żarówki czy świetlówki). Pamiętać powinno się także, by eliminować szkło do odpowiednich pojemników – szkło barwne do zielonych, natomiast bezbarwne do białych.