W piętrowych domach schody są ważnym punktem w przestrzeni. Pozwalają przechodzić pomiędzy piętrami i stanowią istotny element nadający wnętrzu charakter i styl. Sprawdź, jakie wady i zalety wiążą się z wybudowaniem drewnianych schodów w domu.

Schody drewniane – cechy charakterystyczne schodów z drewna

Schody pełnią praktyczną funkcję, mogą być też wyjątkową ozdobą twojego domu. Mocne, stabilne i trwałe stopnie dębowe pasują zarówno do klasycznych i nowoczesnych wnętrz. Drewno można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami, co nadaje mu uniwersalny i wszechstronny charakter. Schody z metalową balustradą, osadzone na stalowej konstrukcji lub zabezpieczone elementami szklanymi pasują do większości domów. Dzięki temu schody drewniane będą idealnym uzupełnieniem wystroju budynków nowopowstałych oraz tych, które są obecnie remontowane. Ich obecność nadaje wnętrzu przytulności i domowego klimatu. Podkreśla związek mieszkańców z naturą, co wpisuje się w modne trendy i nawiązuje do stylu skandynawskiego. Aby drewno ładnie prezentowało się przez wiele lat, konieczna jest regularna konserwacja i wykorzystanie specjalistycznych środków czyszczenia przeznaczonych do pielęgnacji drewna.

Jakie wady mają schody z drewna?

Z punktu widzenia inwestora, cena schodów wykonanych z wysokiej jakości drewna może okazać się odstraszająca. Równie istotnym minusem związanym z kupnem schodów drewnianych jest długi czas oczekiwania na realizację. Takie elementy wyposażenia domu robione są na zamówienie, dlatego kupujący musi liczyć się z tym, że nie będą dostępne od ręki. W zależności od wybranych schodów (kształtu, rodzaju drewna, wysokości) oraz innych czynników, przygotowanie produktu może zająć od kilku do kilkunastu tygodni. Drewno jest miękkie, w związku z tym występuje pewne ryzyko uszkodzenia stopni. Niestety, drewniane powierzchnie są podatne na zarysowania i wgniecenia, które mogą powstać na skutek zwyczajnego użytkowania.

Drewniane schody – zalety użycia drewna naturalnego

W odróżnieniu od gładkich i twardych powierzchni kamiennych lub metalowych, deski z naturalnego surowca charakteryzują się wyjątkowymi cechami. Rysunek słojów, tekstura i kolory to walory, których nie da się znaleźć nigdzie indziej. Drewno to surowiec przyjemny w dotyku. Dlatego doskonale nadaje się na schody wewnętrzne, po których domownicy chodzą boso. Schody z drewna wysokiej jakości mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, w związku z czym jest to inwestycja na długi okres. Deski drewniane są lekkie, w związku z czym nie obciążają konstrukcji stropu. Dzięki temu można je wykonać na dowolnym etapie budowy lub remontu. Z tego samego powodu zamontowanie ich w domu nie wiąże się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji podłogi.

Schody drewniane to często pierwszy wybór osób budujących dom oraz tych, które przeprowadzają remont generalny. Dodaj uroku i przytulności wnętrzom dzięki ponadczasowym i pięknym dodatkom, które mogą przetrwać wiele lat w doskonałym stanie.

Zdjęcie: jachna.pl

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

WordPress – najpopularniejsze narzędzie do zarządzania blogami

Blogi cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak można sprawdzić w licznych statystykach,…

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego – jak taką znaleźć

Aktualnie na rynku w naszym kraju funkcjonuje dużo podmiotów, które oferują możliwość…

Internetowe zakupy – jak znaleźć odpowiedni sklep z narzędziami

Zakup rozmaitych narzędzi, elektronarzędzi czy też artykułów metalowych nie stanowi obecnie żadnego…