Wiele osób jest świadomych tego, jak ogromnie dużo przeróżnych informacji jest obecnie w sieci internetowej. Wiele osób wie też doskonale, że nie należy bezkrytycznie ufać wszystkiemu, co zostanie znalezione. W naszym kraju obecnie funkcjonuje blisko milion serwisów, o bardzo zróżnicowanej tematyce. W praktyce każdy z nas może sobie taką stronę otworzyć, bowiem koszty tego są naprawdę niskie. I posiadając taką stronę umieszczać praktycznie wszystko, co tylko nie będzie zabronione przepisami.

Sytuacja ta dotyczy zarówno osób prywatnych, jak też firm, nie ma tu żadnego specjalnego ograniczenia. O ile za materiały zabronione prawem, takie jak na przykład propagowanie przemocy albo szerzenie nienawiści ponieść można określone konsekwencje, to już w przypadku nierzetelnych lub nieprawdziwych rzeczy już takie konsekwencje rzadko kiedy autora spotykają. A taka sytuacja może wynikać z kilku rzeczy. Po pierwsze wiele osób dysponujących swoimi stronami nie przykłada specjalnej uwagi na to, co na nich umieszcza.

Ale zdarzają się coraz częściej przypadki, że dane treści mają służyć manipulowaniu społeczeństwem, powodowaniem niepokojów, lęków czy też nienawiści do pewnych grup. Takie działania są celowe, zaplanowane i wykonywane przez kogoś, kto ma w tym jakieś swoje wymierne cele. Z takich też powodów bardzo ważne jest, żeby nie mieć zaufania do wszystkiego, co się znajdzie w internecie. Niestety wielu ludzi tak robi, podchodząc bezkrytycznie do tego, co przeczytają, przez co ktoś nimi zaczyna manipulować.

Zresztą od niedawna można usłyszeć o tak zwanych fake newsach, to znaczy informacjach nieprawdziwych, lecz z uwagi na swoją formę i treść wywołujących określone reakcje czytelników. Walka z czymś takim jest bardzo trudna, bowiem w wielu przypadkach trudno w pierwszej chwili jest określić, czy coś jest faktycznie prawdą, czy jednak nie. Dlatego też najlepiej korzystać pewnych serwisów, na przykład takich jak https://www.codziennaporcjainformacji.info/, co do których można być pewnym, że mają rzetelne informacje.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

WordPress – najpopularniejsze narzędzie do zarządzania blogami

Blogi cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak można sprawdzić w licznych statystykach,…

Modelujący trening na rzeźbę – treningi, sprzęt oraz suplementy

Jeśli już od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem rozpoczęcia rzeźbienia swojej…