Obecnie praktycznie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może odkrywać świat pod wodą. Wystarczy zrobić potrzebne uprawnienia, aby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy podziwiać ryby na rafie koralowej. Ale nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie specjalistyczny sprzęt, warto zatem zaznajomić się z tym, co scuba musi mieć. Takiego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a wszystko przed zejściem do wody będzie ważyło nawet blisko 40 kg. Powietrze, którym nurek oddycha pod wodą jest umieszczone w aluminiowej lub stalowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

Zależnie od osiąganej głębokości wystarczy ono nawet na godzinę przebywania pod wodą. Lecz oddychanie bezpośrednio z butli nie jest możliwe, z tego też powodu podpina się do niej oddechowy automat. Ma on charakterystyczny kształt puszki z wystającym ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. Tak naprawdę takie automaty w zestawie są dwa, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, kiedy coś by się stało z głównym. Butlę oraz automat przypina się do jacketu albo skrzydła, elementy te mają też w sobie wypornościowe worki, dzięki którym da się regulować pływalność pod wodą.

W związku z tym że scubowanie odbywa się często w chłodniejszych wodach, to będzie konieczne zapewnienie należytej termicznej izolacji. Służą do tego rozmaite odmiany skafandrów, umożliwiających przebywanie w głębinach nawet do kilku godzin. Najdroższe ale też najwygodniejsze są suche kombinezony, a na cieplejsze wody można też użyć pianek o różnej grubości.

Dużą wadą pianek będzie to, że wlewa się do nich woda, co dla niejednej osoby może być bardzo nieprzyjemne. Lecz ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, z tego też powodu to właśnie one dostępne są najczęściej w wypożyczalniach. Jeżeli ktoś planuje na dłużej związać się z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad zakupem własnego sprzętu. Zwłaszcza dotyczyć to będzie skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których duże znaczenie też mają kwestie higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

WordPress – najpopularniejsze narzędzie do zarządzania blogami

Blogi cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak można sprawdzić w licznych statystykach,…

Modelujący trening na rzeźbę – treningi, sprzęt oraz suplementy

Jeśli już od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem rozpoczęcia rzeźbienia swojej…