Nieraz spotykamy się w domu z dywanami, jakie są finezyjnie ozdabiane w różne zaplątane wzory, czy związki kwiatowe. Istnieją także chustki o takim samym charakterze, będące czymś w formie obrusu na stół, czy nawet w wyższym stopniu ławę. W jakim miejscu jednak jeszcze możemy się spotkać z elementami pełnymi wzorów? Na pewno korzystne do tego rodzaju zdobień są firanki. Często ich wygląd nadaje mieszkaniu w wyższym stopniu gustownego charakteru, a dowolność wzorów oraz przeróżnych mieszanki jest tutaj niezliczona.

Do tego firanka taka, coraz nagminniej jest wykończona u dołu na zasadzie jakiegoś doborowego w formie kształtu, czyli nie zawsze jest ona równo cięta oraz obszyta. Co do jej długości to jest to już pojedyncza kwestia mieszkańców domu. Może być do samej posadzki, bądź też trochę wyżej. Wzory mogą być wyszyte różnym kolorem, aniżeli reszta tkaniny, ale na ogół jest to ta sama barwa, przeważnie jasna, a najporządniej biała. Projekty są umieszczane w pewnym porządku, jakimś powtarzającym się ciągu oraz nigdy nie cechuje ich nieład.

Mocowanie firan oraz zasłon do karnisza. Jednym z specyficznych detalów pokoju, lub kuchni jest karnisz. Jest to metalowa, a dzisiaj częściej nawet drewniana listwa lokowana pod sufitem, wzdłuż ściany, tuż nad oknem, z reguły na całej długości tej ściany. Na listwie ulokowane są dwie szyny, jedna zewnętrzna, a druga wewnętrzna, tak by nie zbiegały się ze sobą. W szynach tych umieszczone są odpowiednie zaczepy zwane żabkami. Przyczepia się do nich story, i firanki. Dzięki temu, że zaczepy umieszczone są w szynach można przesuwać oraz zsuwać, jak także ściągać zasłony i firanki według własnego uznania.

Nieraz niemniej jednak nie jest to konstrukcja szynowa, a najzwyczajniej w świecie dwie oddzielne, okrągłe belki, w jakim miejscu na jednej lokuje się firanę a na pozostałej zasłonkę. W owym czasie też mocowane one są za pomocą elementów, takich jak na przykład okrągłe ruchome zaczepy w kształcie kółek, pozwalających na manewrowanie nimi na belce. Jeżeli chodzi o ich zapinanie to również wykonuje się to według uznania, w pewnym uzgodnionym porządku, w wyznaczonych odległościach od siebie, niemniej jednak na tyle nie znacznych, by dana firana, czy zazdrostka nie wisiała niemiarowo.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

WordPress – najpopularniejsze narzędzie do zarządzania blogami

Blogi cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak można sprawdzić w licznych statystykach,…

Modelujący trening na rzeźbę – treningi, sprzęt oraz suplementy

Jeśli już od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem rozpoczęcia rzeźbienia swojej…