Jedną z najstarszych technik stosowanych do łączenia różnych metali jest lutowanie. Zapewne niejednej osobie będzie się ono kojarzyło ze spawaniem, lecz to jednak są dwie zupełnie różne rzeczy. W przypadku lutowania poszczególne elementy łączone są za pomocą spoiwa, jakie rozlewa się w całości szczeliny. Zaś w przypadku spawania tworzona jest naprawdę wysoka temperatura, która topi krawędzie elementów, i łączy je w ten sposób ze sobą. Z takich też powodów uważa się powszechnie lutowanie za znacznie bezpieczniejsze, także jeśli będzie chodziło o kwestię ochrony wykonujących je osób. Najbardziej popularna jest technika lutowania miękkiego, jaka wykorzystywana jest chociażby w najróżniejszym sprzęcie elektronicznym.

W zasadzie cała współczesna elektronika produkowana jest właśnie w taki sposób, na specjalnie zaprojektowanych płytkach są bowiem przylutowywane różne części. Jako lutów najczęściej się używa cyny wymieszanej z ołowiem lub miedzią, i stopy takie po utwardzeniu bardzo dobrze przewodzą elektryczny prąd. Charakterystyczną cechą miękkiego lutowania jest temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż 400 stopni celsjusza. Kolejna metoda wykonywania lutów, to znaczy lutowanie twarde, potrzebować będzie wyższych temperatur, najczęściej powyżej 450 stopni.

Z tego też powodu wykorzystuje się do niego całkiem odmienny, taki jak na przykład palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, lub lutownice indukcyjne i lampy lutownicze. Inne są również typy lutów, przeważnie będą to miedziane, fosforowe i srebrne. Lutowanie twarde bardzo dobrze się sprawdza przy różnych rodzajach materiałów. Można przy jego pomocy łączyć zwykłą stal, miedź wraz ze stopami, takimi jak brąz czy mosiądz, lecz również różne metale szlachetne. Spoiwa są naprawdę mocne i wytrzymałe, także na wysokie temperatury, dlatego też można w ten sposób wykonywać rozmaite instalacje przemysłowe. Ze względu na możliwość tworzenia się niebezpiecznych gazów istotne jest, aby wykonywać prace w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie będą one jednak wymagać tak dużych umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

WordPress – najpopularniejsze narzędzie do zarządzania blogami

Blogi cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak można sprawdzić w licznych statystykach,…

Modelujący trening na rzeźbę – treningi, sprzęt oraz suplementy

Jeśli już od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem rozpoczęcia rzeźbienia swojej…