Jednym z większych energetycznych problemów, jakie są do rozwiązania w naszym kraju, jest ograniczenie zużycia potrzebnej do ogrzewania energii. W dalszym ciągu jest przecież bardzo dużo obiektów, jakie będą pod tym kątem wymagać dużej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy też brak odpowiedniej izolacji ścian powodują, że do ogrzania wnętrza może być potrzebne kilka razy więcej energii, niż w przypadku budynków mających określony standard. W całościowe skali będzie się to przekładało to na ogromne ilości ton węgla i innych paliw, na czym przecież cierpi ogromnie nasza przyroda.

Z tego też powodu jednym ze sposobów na to, żeby w jakiś sposób ruszyć ten problem, stało się wdrożenie certyfikatów energetycznych. Takie Świadectwa energetyczne to po prostu dokumenty które określają ogólne zapotrzebowanie na energię danego obiektu w paru różnych obszarach. Po pierwsze będzie to dotyczyło ogrzewania zimą i ewentualnego chłodzenia w lecie.

Ale też i wentylacji, oświetlenia czy podgrzewania cieplej wody. To wszystko jest weryfikowane, a następnie wpisane do dokumentu, i będzie dobrym punktem wyjścia do przyszłych przeróbek i modyfikacji. Podczas robienia obliczeń pod uwagę bierze się między innymi rzeczy takie jak rodzaj materiałów z których zrobiono stropy i ściany czy też parametry wstawionych okien. Przez to wszystko budynek jest dokładnie scharakteryzowany, przez co po pierwsze wiadomo jak dużo kosztować będzie jego codzienna eksploatacja, a po drugie jakie inwestycje mogłyby być potrzebne.

Wersja pierwsza przepisów w tym zakresie wprowadziła to obowiązkowe dla wszystkich obiektów, jakie postawiono po roku 2009, oraz oczywiście obecnie projektowanych. Zmiany z kwietnia 2023 roku zmieniły to, że Świadectwo energetyczne wymagane są też dla starszych budynków, ale tylko w przypadku gdy ktoś będzie chciał je wynająć albo sprzedać. Niedopilnowanie tego obowiązku okazać się może kosztowne, dlatego raczej nie warto zapomnieć o tym. Za niewyrobienie certyfikatu właściciel naraża się bowiem na karę finansową, która w skrajnej sytuacji wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego – jak taką znaleźć

Aktualnie na rynku w naszym kraju funkcjonuje dużo podmiotów, które oferują możliwość…

Internetowe zakupy – jak znaleźć odpowiedni sklep z narzędziami

Zakup rozmaitych narzędzi, elektronarzędzi czy też artykułów metalowych nie stanowi obecnie żadnego…

Domy Segmentowe: Przełom w Architekturze dla Zrównoważonego Jutra

Domy szkieletowe, znane także jako modułowe, stają się coraz bardziej pożądane w…