Baza wiedzy

Typy schodów

Schody jednobiegowe proste (w kształcie litery I)
Na piętro wchodzi się jednym biegiem bez zmiany kierunku. To bezpieczny rodzaj schodów, bo ich stopnie mają kształt prostokąta. To tak zwane schody proste.

proste

Schody jednozabiegowe (w kształcie litery L)
Jednokrotnie zmieniają kierunek, część stopni ma zmienną szerokość i kształt przypominający klin. Mogą być prawo lub lewoskrętne.

jednozbiegowe

Schody dwuzabiegowe (w kształcie litery U)
Zmieniają kierunek o 180 stopni (zawracają), część stopni ma zmienną szerokość i kształt przypominający klin. Mogą być prawo lub lewo-skrętne.

dwuzbiegowe

Schody dwubiegowe proste (w kształcie litery U)
Dwa proste biegi przedzielone w połowie wysokości podestem, dzięki któremu można wygodnie zmienić o 180° kierunek wchodzenia. Wymagają sporo miejsca. Mogą być prawo lub lewoskrętne.

dwuzbiegoweproste

Schody kręcone (spiralne)
Stopnie mają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Mocuje się je na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Mają zazwyczaj średnicę od 130 do 200 cm. Mogą być prawo- lub lewoskrętne. Nadają się szczególnie tam, gdzie na schody przewidziano mało miejsca albo w ogóle ich nie było w planie. Nie są one więc zbyt wygodne. Kształt stopni powoduje, że trudno chodzić po nich z większymi przedmiotami.Najodpowiedniejszymi ze względu na twardość (gęstość włókien) gatunkami drewna przeznaczonymi do produkcji schodów jest drewno z drzew liściastych.
Liściaste gatunki europejskie to: brzoza, buk, dąb, dąb, jesion, jawor, klon, wiśnia, orzech. Tańsze jest drewno z drzew iglastych - modrzew, sosna, świerk - jednak nie jest polecane do produkcji schodów ze względu na małą gęstość (dużą miękkość).

Drewno egzotyczne, 40-50% droższe od dębowego, jest również polecane na schody. Gatunki: acajou, cedr brazylijski , czereśnia amerykańska , doussie, iroko, jatoba, mahoń , merbau, orzech amerykański, sapeli, wenge.
Do produkcji schodów używa się wyselekcjonowanego drewna o odpowiedniej wilgotności (8-12%). Tarcica(deski) rozcinane są na pasy, co drugi pasek jest odwracany, a następnie paski klejone są w większe powierzchnie, z których wycinane są elementy schodów. Rozcinanie i klejenie ma na celu pozbycie się napięć typowych dla większych kawałków drewna. Napięcia takie powodowałyby pękanie drewna(powstawanie szczelin) lub wykręcanie się poszczególnych elementów.

yt

fb

all